www.ppcarp.cz

Sezona 2023

Conti carp tour 2023 – díl II. (Květen 2023)

I já jsem se účastnil naší každoroční rybářské akce s pracovními kolegy. Jedná se o, dalo by se říci, již tradiční setkání s mým bratrem a pracovním kolegou Michaelem a Matějem. Na výpravu jsme se všichni moc těšili a většinu zimy o ní diskutovali na našem přátelském chatu. Týden před výpravou pro mě ovšem přišla špatná zpráva. Syn dostal neštovice a vzhledem k tomu, že tuto nemoc neprodělala ani moje žena, ani moje dcera, začala být výprava v ohrožení. Nakonec jsme ale všechno zvládli a díky lehčímu průběhu jsem na ryby přece jen mohl vyrazit.

Po příjezdu k revíru jsme si rozhodili místa a já stál před poměrně velkou vodní plochou, kterou jsem si k lovu zvolil. Měl jsem možnost prochytávat příbřežní partie, dálku, hloubky i mělčiny. Možná ale tohle byl můj problém, protože zprvu zvolená místa nebyla správná a vzhledem k tomu, že celá výprava trvala jen 48 hodin, přišel jsem o poměrně dost času při hledání míst nových, těch správných. Krmení jsem nijak nepřeháněl. Lovná místa jsem často měnil, a proto jsem se držel spíše plošného krmení partiklem a krmným boilies FISH50.

První záběr přišel až se stmíváním, kdy dostávám tři záběry rychle po sobě. Bohužel ani jeden se mi nedaří proměnit a tak první ryba na prut přichází až za tmy. Je z toho krásný jeseter 115cm/7kg. Do rána ještě proměním další záběry, z nichž jeden stál opět za to, když mám na podložce svého zatím nejdelšího jesetera 122cm/12kg. Veškeré záběry byly na kombinaci boostrované 2S s popup 2S 15mm. Probuzení do slunečného rána druhého dne mi tak dodává tu správnou energii k dalšímu lovu. Bohužel už ale nedokážu ryby správně lokalizovat a udržet na krmných místech. Proto jsem do třetího, již posledního, dne bez ryby. Krásná akce s pěknou přírodou byla pro mě sice o menším počtu ryb, ale svůj účel myslím splnila. Tak zase někdy se zprávou od vody.

\\ Pavel Jambik Bařina

Conti carp tour 2023 – díl I. (Květen 2023)

Květen je již 6 let obdobím, kdy se koná naše každoroční setkání u vody s partou přátel z práce. Ve čtyřčlenném složení to táhneme již od roku 2018 – DÍKY kolegové, kamarádi 😉. Tentokrát padla volba na malou pískovnu, kde byla šance, abychom chytali pospolu a mohli tak neustále „klábosit“ 😊 a o to především na této akci jde. Místo na kterém jsem se rozhodl lovit já, vypadalo velmi zajímavě. Měl jsem možnost prochytávat příbřežní partie v mělčí vodě, ale i hlubší místa kolem 6m. Čekalo nás 48 hodin rybářského dobrodružství a já celý natěšený ihned začal nahazováním namáčet své vlasce, neboť to byla má první letošní vycházka k vodě.

Jak to celé hezky vypadalo, tak špatně to celé začalo, po třetím náhozu pouze s olovem pro namočení vlasce, jsem se zachytil o nějakou vázku a tak jsem se na lodi vypravil „vyprostit“ mou montáž. A stalo se to, co se mi nestalo ještě nikdy. Mou neopatrností jsem si zlomil prut. Naštěstí jsem měl záložní děličku a mohl tak pokračovat v této výpravě. Opravdu snový začátek ☹. Na druhou stranu počasí nám celkem přálo, v noci bylo sice pár stupňů nad nulou, ale během dne bylo jasno a teploty mířily až k 18°C a tak jsem si nenechal chvíle u vody otrávit prvotním neúspěchem.

Montáže jsem zvolil pro mě klasické, na levý prut jsem nastražil jednu 20mm kuličku Boosterovaného boilie 2S – Scopex Squid a nahodil ho do hloubky kolem 3m. Na druhý, záložní, prut jsem nastražil montáž „na panáčka“ v kombinaci Boosterované boilies 20 mm Kořeněný tuňák – česnek/asa + Fuloro Pop Up Annans. Tento druhý prut jsem nahazoval do hlubší oblasti, kde se hloubka pohybovala okolo 6m. Na zákrm jsem jako vždy použil bezkonkurenční krmné boilie FISH 50%, na které nedám dopustit a doplnil jsem to celé vařeným partiklem kukuřice/řepka. První hodiny lovu záběr nepřicházel, ale naštěstí ještě první den večer jsem dostal krásnou jízdu na levý prut a mohl jsem tak zdolat svého prvního letošního kapra, který měřil krásných 74cm. Plný pozitivní energie jsem nahodil montáž zpět.

V dalších hodinách se mi podařil další kapr, ale ráno mi udělal velkou radost můj první jeseter v životě, který měřil 104cm a souboj s ním byl skvělý zážitek. To jsem ale ještě netušil, že mě odpoledne navštíví jeho starší bratr 😊. Po opatrném záběru na prut s montáží na panáčka začíná nenápadný souboj, který se ale rázem změnil v adrenalinové zdolávání 😊. Krátce po záseku totiž ryba vyskakuje nad hladinu a já tak spatřil obrovské tělo jesetera, který začíná velmi zdatně bojovat. Souboj naštěstí vyhrávám a Pavel mi tak podebírá druhého jesetera o délce 145cm a váhou 18.5kg. Pořizujeme krásné fotky ve vodě a spokojený pouštím jesetera zpět domů 😊. Poslední den ráno dostávám brutální jízdu na levý prut s boostrovanou 2S-kou a opět cítím, že se jedná o silnější rybu. Po 15-ti minutovém souboji vidím obrovského šupináče, který mi nedal nic zadarmo. Míry 100cm, 17kg byly třešničkou na dortu celé této výpravy. Na závěr ještě zdolávám jednoho kapřího dorostence a pak už jen to neoblíbené balení a hurá domu za rodinou. Tak snad zase příště, kolegové, kamarádi. I letos to bylo moc fajn. DÍKY.

\\ Petr Tombik Bařina

Dubnové tůně (Duben 2023)

Start letošní sezony jsem si zprvu představoval úplně jinak. Jednak byl plán začít s lovem již na začátku března, ale vlivem neustálých povinností, ať už spojené s péčí o nemocné děti, nebo těch pracovních, to bohužel nevyšlo. Další plán byl, že zahájím lov na řece Labi, ovšem zde byl dlouhou dobu problém s velmi vysokým stavem vodní hladiny a já si nevěřil na lov v tak silném proudu.

Nakonec jsem se tedy k vodě dostal až v měsíci dubnu a několikrát navštívil dvě tůně, které jsem si v předešlých letech velmi oblíbil. Rybí obsádka je tu zcela normální, tedy zejména násadový kapr a sem tam se dá ulovit i amur, lín či bílá ryba. Lov na těchto tůních již několikátý rok praktikuji výhradně s methodmixovým krmítkem, které mi přijde při krátkých vycházkách pro ryby velice atraktivní. K dalšímu zákrmu jsem používal vařený partikl kukuřici s řepkou, kterým jsem dokrmoval lovná místa.

Záběry nejprve moc nepřicházely. Proto bylo nutné obě vody prochytávat a ryby trošku hledat. Nakonec se mi to podařilo a já si konečně začal užívat aktivní jarní lov. Povedlo se mi ulovit několik hezkých, i když menších kaprů. Na těchto vodách pro mě ale hlavní roli hrál klid a příroda kolem, která je zde úžasná. Nyní už začíná příprava na naší každoroční akci se dvěma pracovními kolegy a já proto věřím, že se opět brzy ozvu s nějakou zprávou od vody.

\\ Pavel Jambik Bařina