www.ppcarp.cz

Sezona 2022

Pokračování na Labi (Září 2022)

V průběhu měsíce září jsem si již dokázal trošku lépe zorganizovat čas a k vodě jsem celkem vyrazil na 3 noční výpravy a v závěru měsíce jsem u vody strávil 45 hodin, tedy noci dvě. Během těchto vycházek jsem vystřídal tři místa, kde jsem vypozoroval zajímavou aktivitu ryb.

Místa jsem si nijak nepředkrmoval a během nočních vycházek byl scénář mé taktiky vždy stejný. K vodě jsem se dostal kolem 18 hodiny. Rychle jsem postavil bivak, poskládal pruty a ke každému nahozenému prutu jsem zakrmil 1kg krmky Fish50% zalité betainovou zálivkou. Ráno jsem pak kolem 7 hodiny balil a odjížděl do práce. Během závěrečné 45 hodinové vycházky jsem krmil ve stejném množství jen dvakrát denně, dopoledne a večer. Na háčku jsem měl kombinaci na panáčka nebo samotnou plovku.

Většina vycházek byla o jedné rybě, ale noční klid byl úžasný. Krásné a klidné chvíle u vody jsem si tak užil a hlavně si opět hezky odpočinul. Nejlepší nástrahou byla pro mě kombinace boosterované 2S s pop up 2S. Pomyslnou tečkou za těmito vycházkami pro mě byl nádherný lysec s váhou lehce přes 15 kg, který se tak stal mým zatím nejtěžším lyscem, chyceným na této řece. Nyní už plánuji chodit k vodě jen na pár hodin bez přespání a zkusit další nová místa. Tak se snad brzy opět ozvu.

\\ Pavel Jambik Bařina

Konec léta na Labi (Srpen 2022)

Začátek roku 2022 byl plný osobních a životních změn. Narodila se mi dcera Danielka, která tak doplnila svého bráchu Pavlíčka. Dále mě čekala kompletní rekonstrukce bytu, který jsem loni ke konci roku společně se svou ženou koupil. Proto až koncem srpna se mi konečně podařila krátká vycházka k řece Labi. Na lov jsem měl jen kolem 12 hodin a od první letošní vycházky k řece jsem si sliboval hlavně pohodu, klid a vytoužený odpočinek od každodenních starostí, jak těch pracovních, tak těch osobních.

Nakonec se mi ale vlastně podařilo vše. U vody byl klid a pohoda a na břeh se, pro mě trošku překvapivě, podívali dva menší kapři, kterým zachutnal boosterovaný 2S ve 20mm doplněné popkou 2S. Jejich velikost pro mě hrála ale až tu úplně poslední roli. Skutečně musím říci, že přesně teď, kdy zažívám zatím nejtěžší časový pres v životě nastávají ty chvíle, kdy si uvědomuji jak rybaření miluji a vážím si každé ulovené ryby. Aktuálně plánuji další takto rychlé akce, kdy k vodě přijíždím vždy večer a ráno odjíždím do práce. Tak snad brzy zase s nějakou zprávou od vody.

\\ Pavel Jambik Bařina

Conti carp tour 2022 (Květen 2022)

Po čtyřech letech jsme se znovu vrátili na malý rybník nedaleko Prahy, v rámci našeho každoročního pracovního teambuildingu. Časový fond celé výpravy jsme si naplánovali od sobotního rána do pondělního odpoledne – cca 52 hod.
Jak se výprava blížila, tak se počasí zhoršovalo a my jsme tak věděli, že nás opět čeká chladná, deštivá výprava, jako tomu bylo minulý rok na pískovně v srpnu. I tak nám to ale na elánu neubralo a oba jsme se s Pavlem těšili na pohodový víkend u vody.

Celý rybník s rozlohou cca 1.2ha (pozn. rybník jsme měli ve čtyřech lidech celý pro sebe) nemá nikterak členité dno a je celkem mělký. Chladné počasí nám tedy opravdu nenahrávalo. Vzhledem k tomu, že se jednalo o naší každoroční „pracovní akci“, tak jsme ještě s dvěma kolegy uskutečnili malou soutěž o velké ceny 😊, aby to mělo pořádný náboj. Na začátku si Pavel vylosoval místo v samém rohu rybníka, kde před čtyřmi lety kapři chodili pravidelně. Já jsem vylosoval místo téměř uprostřed, kde nebylo úplně co vymýšlet a tak jsem vsadil na chytání pod břehem, uprostřed a v druhé polovině výpravy na protějším břehu.

Teplota se v noci blížila k nule a během dne byla kolem 14 stupňů. Bohužel však doprovázené deštěm a první den i silnějším větrem. Přestože jsme oba svá lovná místa zakrmili partiklem kukuřice/řepka a krmným bolilie Fish 50%, záběry nám nepřicházely. Já jsem první noc o jednoho kapra přišel u břehu a Pavel zdolal jednoho menšího kapra. V neděli ráno už jsme tedy v pohotovosti pobíhali kolem rybníka a začali přemýšlet co změnit, abychom kapry „přemluvili“.
Pavel změnil nástrahy i lovná místa a kolem odpoledne se mu to konečně začalo hýbat. Na jednom prutu si hrál s methodmixem a podvázanou kukuřicí „sweet corn“ vanilka, kde mu začaly pravidelně chodit záběry od menších kaprů. Na druhém prutu střídal samotnou plovku ŠVESTKA a BOOSTEROVANÝ TUŇÁK. Nakonec se mu podařily i dvě pěkné ryby. Dlouhý amur 99cm, 9.5kg a šupináč 80cm 8.4kg.

K večeru druhého dne jsem se konečně dočkal i já. Po krátkém souboji jsem zdolal menšího lysce na jednu kuličku KOŘENĚNÉHO TUŇÁKA. Zabral z mělčiny, což mě překvapilo, ale zároveň přesvědčilo, abych obě montáže pokládal právě do příbřežních míst. A právě toto rozhodnutí se pro druhou a zároveň poslední noc ukázalo jako klíčové. Záběry jsem měl téměř každé dvě hodiny. Bohužel o tři kapry jsem přišel, ale kompenzací byla vylovená krmící raketa z vázky, do které mi kapr zajel. Nakonec jsem ulovil 6 kaprů a dva šupináči stáli opravdu za to. První šupináč o váze 10.7kg, měřil 86cm a neodolal jedné kuličce KOŘENĚNÉHO TUŇÁKA. Druhý šupináč, kterého jsem ulovil až třetí den ráno byl ještě větší, 95cm, 12.2kg a zabral mi téměř „pod nohama“ 😊. Tento se nechal zlákat na panáčka v kombinaci KOŘENĚNŽ TUŇÁK + FLUORO POP-UP ANANAS. I když to tedy nakonec nebylo o velkém počtu ulovených kaprů, tak hodnotím výpravu jako úspěšnou, protože dva kapři přes 10kg na této malé vodě patří téměř k těm největším. S klukama jsme již domluvený na příští rok, takže naše pravidelná Conti carp tour bude opět pokračovat. Tentokrát se přesuneme na pískovnu poblíž Hradce Králové.
Tak tedy, Petrův a Pavlův zdar a nevím, jestli jsem to už náhodou neříkal, ale nezapomeňte, že PPcarp jede dál …. 😉.

\\ Petr Tombik Bařina

Zahájení sezóny s methodmixem (Květen 2022)

Vybavený novými „navijáčky“ KORUM INFERNOS SL GOLD 4000 jsem vyrazil na mé první letošní toulky za kapry. Zamířil jsem na malou svazovou tůňku, kterou jsem v jarním období navštěvoval i v minulém roce. Rozhodl jsem se pro maximálně tříhodinové návštěvy a chtěl jsem být maximálně aktivní, abych i v tak krátkém čase dokázal kapry přelstít. Hned první výprava začala na „výbornou“, neudělal jsem jediný záběr :-). Protože vždy nesu vychytanou nulu velmi špatně, ihned jsem chystal odvetu :-).

Na tyto typy tůní chodím výhradně s methodmixem, důkladně jsem si proto připravil CHYTIL methodmix s příchutí Ryba/Mušle ve spojitosti s moučnými červy a vařenou kukuřicí. Hned druhou vycházku jsem s touto kombinací zabodoval. Zároveň jsem změnil oproti první návštěvě místo a ukázalo se, že to byla správná volba. Celkem jsem ulovil 5 kaprů a o jednoho jsem přišel chvilku po záseku. Bohužel při třetí vycházce se mi opět přilepila tak trochu smůla na mé rybářské botky. Kapři by sice asi brali, ale protože mě přepadl prudký déšť, se kterým jsem moc nepočítal, sbalil jsem urychleně všechny věci již po 45 minutách. Celý promočený jsem usednul do auta se skórem, jednoho uloveného lína.

Krásným završením této malé jarní tour byla poslední, čtvrtá vycházka. Podařilo se mi udělat celkem 7 záběrů a pouze o jednoho kapříka jsem přišel po krátkém souboji. Krásných 6 kaprů mi ale náladu rozhodně nezkazilo. Po celou dobu jsem se držel dvou nástrah, kterými byli mouční červi s kombinací CHYTIL sweet corn vanilka. Z minulého roku jsem již vybavený proutky Korum Opportunist XTND doplnil zbraně o Korum navijáky Infernos a musím tuto kombinaci jen a jen vychválit. Parádní akce proutků, se kterými si vychutnávám i malé kapry od letoška doplňuji menšími navijáky s přední mikrobrzdou, se kterou je radost při zdolávání pracovat.
Nyní už se připravuji na náš každoroční květnový, pracovní team building při lovu kaprů a pevně věřím, že i na této výpravě budu úspěšný. Zároveň ale také začínám přemýšlet a střádat plány na jeden velký návrat:-). V minulé roce jsem zcela vynechal svazovou řeku a tak je zde pro mě opět další výzva. O tom ale zase někdy příště. Petrův zdar a věřte, že ppcarp jede dál … 😉

\\ Petr Tombik Bařina