www.ppcarp.cz

Sezona 2021

Červencové toulky na pískovně. (Červenec 2021)

Po delší době jsem nelenil a podnikl několik ranních vycházek na tůň, kterou považuji za domovskou :-). Ranní chytačka je úžasná chvíle, kdy vždy s obdivem pozoruji, jak se celá příroda probouzí. No a když se k tomu ještě rozezní moji “flajzárci”, tak to nemá chybu.

Tak jako během jarního chytání, jsem i nyní vsadil na “lehkou” výbavu, tedy batůžek, dva pruty do ruky a hurá na ně. S sebou jsem měl kromě vařené kukuřice i novinku od Chytila, rozpustné boilie, které je na tyto krátké vycházky, jako dělané. Kulička začne velmi brzy pracovat a záběr tak většinou přijde během chvilky. Samozřejmostí tohoto stylu rybaření, je v mém podání i methodmix. Já mám nejraději příchuť Mušle/Ryba od Chytila.

Kromě krásných kapříků jsem nachytal i spoustu pěkný cejnů a dokonce i lína, kterého jsem nikdy na této tůni nechytil, nebo si to alespoň už nepamatuji 🙂 Letos si to na tůních opravdu užívám. A to ne jen díky novým prutům Korum Opportunist XTND. Petrův zdar a myslete na to, že ppcarp jede dál … 😉

\\ Petr Tombik Bařina

Květnové odpoledne na tůni. (Květen 2021)

Pouze hodinový lov jsem podniknul na bývalé rameno řeky Labe. Na dlouho plánovanou vycházku se šoulačkou jsem se dopředu důkladně připravoval. Měl jsem vybrané místo, kde bylo nutné lovit z vody v prsačkách. A právě tento způsob lovu, mi zaručoval něco nového, pro ryby nepoznaného.

Pouze dipovaný rohlík v CSL turpodipu “Belachan-maso” stačil k tomu, abych si užil nádherné odpoledne. První záběr přišel téměř okamžitě a já zhruba po 2 minutách lovu přisekávám prvního šupináče. Krásný a poměrně dlouhý souboj končí mým úspěchem v podobě silného šupináče. Rybu pomocí partnerky rychle dokumentuji a vracím vodě. V klidu si vše znovu připravuji a vyrážím zpět do vody. Brzy dostávám další razantní záběr. Opět silný souboj zvládám dotáhnout do vítězného konce a v podběráku končí další šupináč. Vyhrazená hodina lovu se pomalu blíží ke konci a já tak zkouším poslední nához. Zhruba po 5 minutách sekám poslední rybu. To ovšem ještě ale netuším, že mám na háčku skutečnou třešničku na dortu, této vydařené vycházky. Krásně stavěný šupináč s mírou 75cm a váhou 6.5kg mi zvedá osobák na této tůni.

Skutečně bojovné a krásné ryby mi potvrdily správnost mé taktiky a já tak odcházel domů nad míru spokojený. Vzhledem k velikosti vody a ulovených ryb, které se mi podařilo v tak krátkém čase ulovit, řadím tuto vycházku k těm nejvydařenějším. Budu na ní proto dlouho vzpomínat. Už teď se nemohu dočkat až se sem zase vrátím a bude to brzy 🙂 …

\\ Pavel Jambik Bařina

Čtyři dny na pískovně – díl II. (Květen 2021)

Každoroční setkání našeho „pracovního“ týmu pokračuje i v tomto roce. Tentokrát jsme s kolegy Matějem a Michaelem vyrazili na pískovnu, kde jsme takto společně lovili poprvé. Vybrali jsme taková místa, abychom lovili kousek od sebe. To je při tomto našem „Teambuildingu“ prioritou. Samozřejmě priorita číslo dvě jsou i kapři 😊.

Výpravu jsme již tradičně uskutečnili na 72 hodin a tento rok nám počasí přálo o něco více než vloni. Celé tři dny panovalo slunečné a teplé počasí, takže o spáleniny kůže nebyla nouze 😊. Bohužel přestože pro nás bylo počasí příznivé, ukázalo se, že kapři s tím v první polovině naší výpravy měli problém. Za prvních 24 hodin lovu ulovil jediného kapra kolega Michael.

Přestože jsem všechny své pruty pečlivě rozmístil do různých hloubek od 3 do 7 metrů, nebyl jsem schopný udělat záběr. Jenže já nerad prohrávám a tak jsem druhý den chodil celé dopoledne kolem jednoho místa, které bylo neobsazené kousek vedle nás. Je to místo, kde jsou mělčiny kolem 0.5m a já cítil, že tady to bude to právé. Jakmile jsem zahlédl v mělčinách po delším důkladném sledování kapry, neváhal jsem. Ihned jsme s Pavlem změnili taktiku a nahodli každý jeden prut právě do těchto mělčin. K zákrmu jsme vsadili na osvědčenou krmku od CHYTILA v kombinaci s vařeným partiklem kukuřice řepka. V tomto nevymýšlíme nic světoborného a postupujeme téměř vždy stejně.

Tato změna místa byla nakonec klíčová, protože po 6 hodinách jsme prolomili kapří půst a začal jeden záběr za druhým. Krásný kapr z mělčiny byl zejména dlouhý šupináč 101cm, 16.2kg, který neodolal novince 2S boosted 20mm s pop-up anans 15mm. Dlouhý souboj z lodě, kdy jsem kapra podebral snad na 4 pokus naštěstí dopadl dobře a já po adrenalinové zdolávačce usedl do lodě a byl jsem šťasný, že to dobře dopadlo.

Poslední noc jsem dokázal přemluvit kapry i na mém původním místě a prakticky celou noc jsem neusnul. Ulovil jsem zde i nejtěžší rybu naší výpravy lysce 93cm, 17.5kg. I on si smlsnul na novince 2S boosted s pop-up ananas. Každou hodinu jsem měl záběr a já si tak užíval kaprařinu plnými doušky.
Nakonec jsem z celkového počtu 15-ti kaprů, ulovil 5 kaprů nad 15kg, tedy pro mě parádní skóre.

Závěrem si nemohu nechat pro sebe, menší osobní selhání 😊. Poslední kapr, kterého jsem ulovil nese název Inkognito, protože když jsem kapra po dlouhém souboji podebral, tak jsem položil podběrák na břeh tak, aby kapr zůstal ve vodě a šel o kousek dál do stojanu abych odložil prut (kapra jsem hned odháčkoval v podběráku). Jenže když jsem se vrátil k podběráku a zvedl ho, tak jsem to udělal tak nešťastně, že jsem část podběráku nechal volně otevřenou ve vodě a v tu chvíli si kapr v poklidu a zvesela odplul 😊. No a já mohl jen přihlížet, jakou školáckou chybu jsem udělal. Kapr měl určitě více jak 10kg. Ale co, i to k rybařině patří a vlastně tyhle zážitky jsou pak ty, kterým se později nejvíce zasmějeme.

\\ Petr Tombik Bařina

Čtyři dny na pískovně – díl I. (Květen 2021)

Dlouho plánovaná výprava směřovala na pískovnu, kterou jsme několikrát navštívili již v předešlých letech. V doprovodu našich dvou pracovních kolegů Michaela a Matěje jsme s Petrem na pískovně strávili 4 poměrně teplé dny. Byli jsme hodně natěšení a plni očekávání. Bohužel první dny ale nebyly vůbec dobré.

Pomocí partiklu kukuřice s řepkou jsem si rozkrmil několik míst v hloubkách od 4 do 7 metrů. Dále jsem místa průběžně dokrmoval mixem krmného boilies FISH50 s Kapřími peletami. Počasí ovšem přálo spíše mělčím místům, jelikož všechny dny panovalo hodně teplé počasí. A právě to byl velký problém prvních dvou dnů, kdy jsme byli se záběrama víceméně na nule. Rozhodli jsme se proto přemístit dva pruty do mělčiny, kde jsme vypozorovali velkou aktivitu ryb. A právě tento krok se ukázal jako klíčový. Začali jsme totiž dělat pravidelné záběry z těchto mělčích míst.

Na háčku jsme zkoušeli Chytil novinky, boosterované boilies hotovky. Kuličky, které nás hodně zaujaly, fungovaly velmi dobře. Moje TOP kombinace byla 2S s pop up 2S a kořeněný tuňák s pop up česnek. Krásné chvíle u vody, které byly doprovázeny hodně záběry a pěknými kapry jsme si užívali na maximum. Na konci jsme tak odjížděli domů spokojeni a plni krásných zážitků.

\\ Pavel Jambik Bařina

První jarní toulky na tůni (Duben 2021)

Tak jako Pavel, jsem i já letos začal trochu jinak, než v předešlých letech. Labe jsem odložil, koupil si nové pruty Korum Opportunist XTND 10ft, 2.25lb a vyrazil na lehkou rybařinu, jako jsem to dělával ve svých začátcích. Krásné na tom je to, že mě i tento způsob lovu neskutečně naplňuje. A je mi úplně jedno, že nechytám velké kapry. Jednoduše, pro mě o tom rybařina není a nemám ji tak postavenou. Chci se hlavně bavit a užívat si to.

Pro jarní lov je ideální živá nástraha v podobě červů. Samozřejmě jsem neopomněl na novinky z jidelního lístku CHYTILA. S sebou jsem si do batůžku přibalil rozpustné boilie, fluoro pop-up, method mix a také vařenou kukuřici. No a výpravy to byly úžasné.

Nachytal jsem nejenom spoustu kapříků, ale také nějaké líny a dokonce jednoho krásného karase. Ideální začátek sezóny, který mě namotivoval dále. Tak tedy, brzy se opět ozvu s porcí nových řádků z kaprařského dobrodružství.

\\ Petr Tombik Bařina

Jarní zahájení sezony (Duben 2021)

Letošní sezonu jsem se rozhodl zahájit na jedné tůni nedaleko mého bydliště. V plánu jsem měl jednoduchý lov s methodmixem a živou nástrahou. Tuto vodu jsem znal z dřívějších let a tak trochu jsem se vrátil ke staré dobré a ověřené klasice. Nakonec se mi podařilo udělat zhruba 6 vycházek a lov stál skutečně za to.

Při každém příchodu k vodě jsem místo vždy prokrmil methodmixem s červy a cca 0,5kg kukuřice. Na háčku jsem zkoušel method feeder peletu kukuřice/med s 12mm pop-up scopex. Na druhý prut jsem dával červy. První vycházka byla spíše o prvotním znovu-seznámení s vodou a podařil se mi jediný záběr. Další návštěvy už ale byly úspěšnější.

Nakonec jsem si užíval krásné jarní rybaření v doprovodu kaprů, línů a cejnů. Nádherný start sezony jsem si opravdu krásně vychutnal. Nyní už začíná příprava na první letošní výpravu za kapry velikány a snad se na jejím konci budu moc opět přihlásit se zprávou od vody.

\\ Pavel Jambik Bařina