www.ppcarp.cz

Sezona 2020

Květnové návštěvy řeky Labe (Květen 2020)

V měsíci květnu se nám s Petrem dařilo dostat se k vodě několikrát na jednu noc. Navštěvovali jsme střídavě dvě místa na námi milované řece Labi. I přes velký tlak rybářů se celkem dařilo a výsledkem bylo několik pěkných a bojovných kaprů.

Taktiku jsme zvolili osvědčenou. Místa jsme si nijak nepředkrmovali, jen jsme vždy po příjezdu zakrmili ke každému prutu zhruba 0,5kg krmného boilies Fish-50 a poté vždy jen dokrmovali podle záběrů. Já v této sezóně testuji novinku od chytila „Scopex/Squid – 2S“ a právě při těchto vycházkách zaznamenala největší počet záběrů, což je určitě skvělá zpráva pro příští rok, kdy by mohla jít do prodeje.  Dařilo se mi chytat více ryb ale nedostal jsem se nad hranici 10kg, i tak jsme ale zdolal pěkné kapry a měsíc květen hodnotím jako úspěšný.

Petr měl tento měsíc ve znamení kvality oproti kvantitě. Podařilo se mu ulovit dva krasné sumce. Třešničkou na dortu a tečkou za měsícem květen byl jeho nový osobák na tomto úseku řeky. Mohutný šupináč s mírou 95cm a 15,5kg nám udělal obrovskou radost a snad to letos nebyl poslední takto krásný pupkáč…

\\ za ppcarp Pavel Bařina

Výprava na pískovnu – díl II. (Květen 2020)

Letos je tomu již tři roky, co nás se dvěma dobrými kamarády a kolegy z práce napadla myšlenka, každoročního společného lovu na soukromém revíru. Naše první výpravy byly na vody více zarybněné s cílem si hlavně zachytat. Letos nás ale čekala výzva. Zvolili jsme revír, kde není až takové množství ryb a nejeden zkušený rybář zde neuspěl, ale zato tato voda nabízí skutečně krásné a těžké ryby.

Zatím co kolegové lovili každý sám, já měl tentokrát lovné místo společně s Petrem. Bylo ve spodní straně pískovny a měli jsme pro sebe poměrně velkou plochu, kde se dalo hodně vymýšlet. Petr obsadil místo více do zátoky, já se tak snažil věnovat lovu na volné vodě. Jak už to tak na nových vodách dělávám, první noc putoval jeden prut přímo pod břeh a druhý zhruba 50m od břehu. Do rána jsem ale bez záběru, zatím co Petr už podebírá několikátou krásnou rybu. Proto svou taktiku měním a jeden prut přenáším zhruba 50m od našeho místa za Petra do úplného koutu pískovny. Druhý prut rozkrmuji zhruba v 90m vzdálenosti. Jako krmný základ volím kukuřici s řepkou a dokrmuji mixem krmného boilies. První záběr přichází relativně rychle po této změně a já mám na podložce první rybu a hned přes 10 kg. Je ve mně velká úleva z první zdolané ryby a radost, že zabral prut ze zátočiny. Druhý prut se začne hlásit až odpoledne.

O rybu chvilku po zvednutí prutu přicházím a mně začíná jedno obrovské trápení. Do večera se tento prut ozve ještě dvakrát a já zase obě ryby ztrácím. Spát odcházím naprosto zoufalý. Ráno měním veškeré návazce a pruty letí zpět na čerstvě nakrmená místa. Kolem oběda zdolávám další krásnou rybu ze zátočiny, ale prut z dálky mi dává co proto, když ve chvilce ztrácím zase několik záběrů. Po domluvě s Petrem se shodujeme na tom, že místo je ve velké hloubce za prudkou hranou a právě to asi hraje roli mých neúspěchů. Proto se rozhoduji změnit místo tohoto prutu, který posouvám do menší hloubky. Ze zátočiny se mi do večera daří zdolat ještě jednoho kapra. Druhý prut se z nového místa ozve až v noci. Je z toho má nejtěžší ryba výpravy. Krasně stavěný šupináč s váhou 13.5kg mi zlepšuje náladu a já tak spokojen uléhám do posledního rána. Ráno už jsem však bez záběru a tak trochu smolná a nešťastná výprava končí. Musím říci, že tato voda mě skutečně hodně školila, ale já jsem vlastně rád, že jsem tuto výpravu absolvoval. Dala mi spoustu nových zkušeností a věřím, že příště už bude trochu líp…

\\ za ppcarp Pavel Bařina

Výprava na pískovnu – díl I. (Květen 2020)

Již potřetí jsme se vydali s našimi dvěma kolegy z práce na takový kaprařský team building, který se už celkem zaběhl a pevně doufám, že bude trvat i v letech následujících. Tentokrát jsme zvolili Klubovou pískovnu, která již není tak jednoduchá a není v ní takový počet kaprů, jako tomu bylo třeba minulý rok na pískovně Chovné. Co nás ovšem lákalo, byla velikost kaprů, kteří v této pískovně plavou. Je zde totiž možnost ulovit i kapra 20kg+. Pískovna o rozloze více jak 5ha má obsádku opravdu lákavou pro kapraře.

S Pavlem jsme si obsadili místo na západním konci pískovny. Už od začátku, kdy jsme provedli rezervaci místa, jsem byl nadšený, že budeme chytat právě na této straně, protože pískovna je zde nejužší a nabízí zde možnost pokládat montáže do jakési zátoky. A já mám taková místa rád a vždy je na stojatých vodách vyhledávám. Stejně tak příbřežní partie. No a přesně tyto možnosti se zde nabízely.

Po příjezdu na místo jsme dostali zprávu od předchozího rybáře na našem místě, že za 4 dny lovu chytil jediného kapra. Ovšem právě neúspěch předchozích lovících nás s Pavlem vždy nakopne, abychom to pořádně rozjeli, protože oba máme rádi výzvy.

No a výzva byla přijata, myslím, velmi statečně. Hned po dvou hodinách od prvního náhozu jsem dostal brutální jízdu na pravý prut ze „zátoky“, který jsem rozkrmil partiklem (kukuřice, řepka) a Krmným boiliesem od CHYTILA. Po krásném souboji mi Pavel podebírá prvního letošního kapra. Toho malého z dubna nepočítám :-). Ihned po podebrání jsem tušil, že máme v podběráku kapra 15kg+. Po vážení se má domněnka potvrdila. Mohutný šupináč 102cm, který vážil 18kg mi VYLEPŠIL MŮJ OSOBNÍ REKORD z mimosvazových revírů. Šupoš se nechal zlákat na 20mm mraženku Pitbulla Super Fish s AMK Oliheň. Ani nestíhám vstřebat tu obrovskou radost a dostávám záběr i na levý prut, který jsem nahodil jen kousek od břehu, též zakrmený partiklem, a krmkou od Chytila, kterou ještě vždy posiluji boosterem Chiméra RED. Když jsem i tohoto kapra dostal do podběráku, byl jsem štěstím bez sebe. „Jednoznačně máme v podběráku druhého kapra 15kg+“ říkám Pavlovi. Šupináč 96cm vážil 17kg a nechal se zlákat na 20mm mraženku Kořeněného Tuňáka s AMK česnek. Neuvěřitelný double, který rozjel opravdu vydařenou výpravu.
Ve stejný den ještě chytám dalšího obra, opět na Pitbulla Super Fish, lysce 91cm a 17.2kg. Tomu říkám slušný první den výpravy :-D.
Po delší době jsem se rozhodl pro mou léty ověřenou „klasiku“, tedy mé nejoblíbenější kuličky, 20mm mraženky, Pitbull Super Fish a Kořeněný Tuňák. Jejich vůně ihned po rozmražení, mi vždy připomene mé největší úspěchy. A i zde, po delší odmlce, kdy jsem chytal především na Chiméry, mě tyto kuličky podržely. Já je prostě miluju 🙂

Ukázalo se, že pravidelné dokrmování lovných míst byl základ úspěchu. Především musím vyzdvihnout krmné boilie od CHYTILA, které pracuje přesně tak, jak od krmky potřebuji. Záběry mi chodily celkem pravidelně a bylo vidět, že ani chladnější počasí, které nás z pondělí na úterý „přepadlo“, nemělo vliv kapry. I když, vlastně mělo. Brali totiž ještě více :-). Nakonec jsem za 72 hodin lovu nachytal celkem 13 kaprů a o jednoho jsem přišel při podebírání. Celkem jsem ulovil 3 kapry nad 15kg, a 4 kapry nad 10kg. No a ta „moje“ oblíbená „zátoka“? Přesně jako vždy, nejvíce záběrů jsem dostal právě z tohoto zákoutí.

PPcarp team jede dál …

\\ za ppcarp Petr Bařina

První jarní vycházky (Duben 2020)

Velmi náročné období z důvodu COVID-19 nám z pohledu rybaření celkem hraje do karet. Díky pozastavení všech fotbalových soutěží, máme nyní mnohem více volného času a tak můžeme konečně začít dělat naplno to, co máme tak rádi.
Naše první vycházky k vodě proběhly začátkem dubna. Navštívili jsme 4x svazové tůně, kde se nám ale nedařilo dle našich představ. Jediný úspěšně zdolaný kapřík se povedl mně. Pavel bohužel jediný záběr neproměnil a zůstal bez kapra.

V půlce dubna jsme se rozhodli, že začneme navštěvovat řeku Labe. Zvolili jsem místo, kde měl Pavel v minulých letech v jarních měsících celkem pěkné kapry. Na předem zakrmené místo jsme uspořádali 4 krátké (cca 4 hodinové) vycházky. Bohužel, ani na řece jsme na začátku nebyli úspěšní a jediná ulovená ryba (tlouště nepočítáme 😊) se nechala zlákat na Pavlovu nástrahu. Sumec velký měřil cca 90cm. Bohužel tyto 4 vycházky pro nás nepřinesly žádného kapra. Aktivita ryb nebyla v naší krmné oblasti taková, jakou bychom si představovali a proto jsme se rozhodli změnit taktiku a místo lovu.

Koncem dubna jsme tedy navštívili jiné místo na řece a rozhodli se změnit téměř vše co šlo. Tím nejzásadnějším rozdílem oproti prvním vycházkám na Labi bylo, že jsme nyní vyrazili k vodě vždy přes noc. Ukázalo se, že to bylo velmi zásadní rozhodnutí. Dalším velmi důležitým faktorem byla i mnohem větší aktivita kaprů, kteří se na hladině ukazovali pravidelně jak ve večerních, tak ranních hodinách. Zatím jsme podnikli dvě noční výpravy, ale tím to rozhodně v tomto období nekončí. Pavel ulovil dva pěkné kapry. První, menší, měřil cca 60cm a druhý, velmi bojovný šupináč, měřil 81cm a vážil 8.4kg. První kapřík zabral na novinku Black Panther od CHYTILA. Větší šupináč se nechal zlákat na teprve testované boilie pro rok 2021. Já jsem bohužel nedostal na břeh kapra, když jsem dva pěkné souboje prohrál. Náladu mi alespoň spravili dva pěkní sumci. První byl menší, cca 80cm a zabral na 20mm kuličku kořeněného tuňáka. Ovšem na pravý prut, kde jsem měl panáčka v kombinaci Chiméry Red a Fluoro pop-up, jsem po velmi náročném souboji zdolal sumce 117cm o váze 12.5kg. Musím říct, že takto krásný fousáč mi vynahradil můj kapří půst. Souboj to byl opravdu náročný a nakonec jsme pro sumíka museli do lodě, kterou nám zapůjčil kolega kaprař, který chytal kousek vedle nás. Tímto mu ještě jednou moc děkuju za pomoc.
Protože konec dubna už byl alespoň co do počtu záběrů úspěšný, tak i v následujících týdnech se budeme soustředit na stejný úsek řeky a já jsem přesvědčený, že nějaký kapří velikán se nám už brzy představí v objektivu našeho fotoaparátu.

\\ za ppcarp Petr Bařina